U ZADNJIH deset godina sve najveće pobjede hrvatskih klubova u Europi potpisao je zagrebački Dinamo koji je u međuvremenu izrastao u ozbiljan europski klub i jedini je koji ostvaruje ikakve rezultate u Europi od hrvatskih klubova. No, nekad je situacija bila drukčija.

Početkom ovog stoljeća tadašnji NK Varteks imao je strašnu momčad koja je 2001. godine ostvarila senzacionalnu pobjedu u gostima protiv Aston Ville u 1. kolu tadašnjeg Kupa UEFA-e. Sjajna ekipa Branka Janžeka završila je prethodnu sezonu na 4. mjestu HNL-a i plasirala se u pretkolo tog europskog natjecanja.

Ginola, Vassell, Schmeichel…

Varaždinci su u 1. kolu pobijedili Vaduz s ukupnih 9:4, a onda nisu imali sreće u ždrijebu jer su izvukli tad vrlo jaku Aston Villu. Za slavni klub iz Birminghama igrali su Peter Schmeichel, Olof Mellberg, Mustapha Hadji, Darius Vassell, Juan Pablo Angel te David Ginola i Varteksu je malo tko davao šanse uoči prve utakmice u Engleskoj.

No, Varteks je odigrao fantastičnu utakmicu i s tri krasna gola je kreirao golemu senzaciju. Varaždinci su poveli golom Saše Bjelanovića koji je u 44. minuti nakon krasne asistencije Mukaja majstorski provukao loptu kroz noge Schmeichelu, da bi se domaćini vratili u 54. preko Angela.

Deset minuta kasnije Veldin Karić je iskoristio loše postavljanje Schmeichela i zakucao mu loptu u prvu stativu za 1:2, Angel je svojim drugim golom izjednačio u 70., a senzacionalnu pobjedu gostima donio je Bjelanović svojim drugim golom dvije minute prije kraja.

Varteks je pobjedu obranio u uzvratu u Varaždinu. Aston Villa je pobijedila golom Hadjija u sudačkoj nadoknadi, ali je Varteks prošao zbog više zabijenih golova u gostima. U 2. kolu je izvukao Brondby i pobijedio ga kod kuće 3:1, da bi u gostima izgubio 5:0 i ispao.

Kup UEFA-e, 1. kolo, prva utakmica:

Aston Villa – Varteks 2:3

Strijelci: 0-1 Bjelanović 44′, 1:1 Angel 54′, 1:2 Karić 64′, 2:2 Angel 70′, 2:3 Bjelanović 88′

Aston Villa: Schmeichel, Delaney, Ozalan, Mellberg, Wright, Hadji, Boateng, Kachloul (od 76. Barry), Stone (od 64. Ginola), Vassell, Angel

Trener: John Gregory

Varteks: Mađarić, Kranić, Krstić, Režić, Sabolčki, Kastel, Mukaj, Hrman (od 90. Balajić), Mumlek, Bjelanović, Karić

Trener: Branko Janžek