HRVATSKA košarkaška reprezentacija je u dramatičnom susretu na otvaranju Eurobasketa izgubila od favorizirane Grčke 89:85. Hrvatska je počela odlično, imala je 7:0, a onda je stala. Grci su se na krilima sjajnog Amerikanca Tylera Dorseyja te dvostrukog MVP-ja NBA lige Giannisa Antetokounmpa ekspresno vratili, preokrenuli susret i na poluvrijeme otišli s ogromnih +16.

U tom trenutku se činilo da Hrvatska nema izgleda u nastavku, no odličnom igrom u trećoj četvrtini utakmica se vratila u egal. Ipak, u završnici je Grčka imala više mirnoće i Giannisa koji je s nekoliko nevjerojatnih poteza donio pobjedu svojoj ekipi.

Za Index je utakmicu Hrvatske i Grčke analizirao Roko Ukić, koji će biti naš stalni stručni analitičar tijekom ovog turnira.

Kako su Grci krenuli s dvojicom Antetokounmpa i Calathesom, a kako oni nisu najkvalitetniji šuteri, naš plan od početka je bio da njih ostavimo slobodne na šutu. Taj rizik nam se u prve dvije minute isplatio. Ostavljali smo ih otvorenima kao da su na treningu, a oni su sve promašivali.

Imali smo Grke na početku, a onda su niz pogrešaka i Dorsey okrenuli utakmicu

Poveli smo 7:0, imali smo lijepu prednost na početku, a kod Grka je igrao samo Dorsey. Onda smo ušli u seriju napadačkih pogrešaka, izgubili smo olako nekoliko lopti, da bismo onda i nekoliko otvorenih i dobro izrađenih šuteva promašili. Imali smo premalu razliku s obzirom na viđeno na terenu. Grci su se onda konsolidirali.

Dorsey se razigrao kroz tranziciju te pogađajući neke teške šuteve. Prvu tricu je pogodio tako što je iskoristio to što je Zubac stajao malo dublje prilikom branjenja picka, što se u fazi naše obrane na ovoj utakmici pokazalo kao odlično rješenje jer je to bio valjda jedini koš koji su zabili iz picka.

Zubac je tu obranu odigrao kasnije odlično. Druga stvar, Dorsey se razigrao i kroz otvoreni teren, što je i inače forte Grka, te je bio najbolji igrač Grčke u prvom poluvremenu.

Bez obzira na to što Giannis nije odigrao nezaboravno poluvrijeme, on je igrač oko kojeg se sve vrti u grčkoj reprezentaciji. Stalno radi pritisak nakon defenzivnog skoka, kada vuče u leđa i kada konstantno traži nešto ili za sebe ili za svoje suigrače. Također, uvijek je na ofenzivnom skoku i kad netko drugi ide u kontranapad, tu stalno kopa i traži poziciju za poene.

Grci su nam napravili razliku na trčanje i brze napade, a mi smo bili spori u povratku

Grci su napravili razliku kroz trčanje i rješavanje napada u prvih osam sekundi. Pet puta su nam zabili, što dvica, što trica u prvom poluvremenu, od toga čak četiri u prvoj četvrtini nakon sekundarnih kontranapada, a tu govorimo o 15-ak poena.

Imali smo nekoliko propusta na defenzivnom skoku od ekipe koja nije previsoka. Papapetrou i Agravanis su skupili po dva ofenzivna skoka u prvom poluvremenu, što im je u situacijama kad nisu imali rješenja davalo druge napade iz kojih su poentirali. Povratak u obranu nas je mučio kroz cijele kvalifikacije i kroz pripremne utakmice.

Jednostavno, teža smo ekipa, a Grcima je brzina forte i logično je da su tu koristili svoju evidentnu prednost. Pri tome ne govorim o kontrama 1 na 0. Grci nakon svakog svog defenzivnog skoka ne odigravaju puno dodavanja, koriste dotrčavanje, a kako sva petorica mogu prenijeti loptu preko centra, u takvoj igri traže višak.

Koristeći preuzimanja, malo smo ih usporili koncem druge četvrtine, ali Grci su već bili na prilično komotnoj razlici, pa su se Sloukas i Calathes mogli odlučiti na teške šuteve iz izolacije koje su pogodili. Jednostavno, unatoč tome što smo taj dio igre obrambeno dobro odigrali, nismo uspjeli dostići veliku prednost.

Igra na low post se igrala prije 10 ili 20 godina, danas ta šah-košarka ne prolazi

Napadački, krenuli smo dobro, najviše zahvaljujući razigranom Bojanu i Hezonji na low postu. Mario je dva puta preko Calathesa odmah na početku pogodio, ali teško je u današnjoj košarci stalno igrati preko low posta.

U modernoj košarci više-manje svaka ekipa koja je deficitarna defenzivno na low postu ima spreman trap, odnosno napadač nikad ne igra jedan na jedan, nego uglavnom igra protiv dvojice ili čak trojice protivničkih igrača. Zato je jako teško u takvoj igri kontinuirano pronalaziti napadačka rješenja.

Ta šah-košarka je bila jako popularna početkom 2000-ih, s takvim napadom pokušavaš kazniti neki svoj mismatch i igrati duge napade na 20 i više sekundi. Danas, kad su se pravila košarke promijenila, kad se pušta puno više kontakta na low postu i kad se puno toga manje sudi nego nekad, jako je teško konstantno forsirati takvu igru.

Štoviše, na low postu napadač uglavnom ima loš balans za defenzivnu tranziciju jer su često dva skakača plus trojka koja igra leđima jako daleko od svoga koša, odnosno na najdaljoj mogućoj točki. Napadač u tom trenutku na svaki malo duži skok ima velik problem s branjenjem kontre, pogotovo protiv ekipe koja ima pet igrača koji mogu krenuti u brzu tranziciju.

Kako je Hezonja iskoristio dva puta mismatch nad Calathesom, slično smo pokušali i preko Ivice Zupca, ali sva četiri pokušaja u prvom poluvremenu su bila neuspješna.

Ideja da skupa ulaze Simon i Matković je također logična. Kruno je naš najbolji pick and roll igrač, a Matković je jako dobar roller, međutim, samo smo jedan koš dali na tako postavljen napad. Kažem “samo jedan” jer nismo uspijevali dolaziti kontinuirano u priliku za koševe u toj akciji.

Drugo poluvrijeme smo odigrali potpuno suprotno od prvog, a najzaslužniji za naše trčanje bio je, paradoksalno, Kruno Simon

Što se promijenilo u drugom poluvremenu? Odigrali smo ga točno suprotno od onog prvog. Počeli smo trčati. Zvuči paradoksalno, ali najzaslužniji za naše trčanje bio je Kruno Simon. Ne zato što Kruno najbrže trči, jer to, naravno, nije točno, nego zato što najbrže misli.

Kruno ima daleko najbolje pretvaranje iz faze obrane u fazu napada u glavi. Odigrao je hrpu dotrčavajućih pickova i tu je iskreirao puno toga, što za sebe, što za druge. Drugi igrač koji je uz Simona dao ton igri u drugom poluvremenu i koji se pronašao u toj novoj, ubrzanoj košarci naše reprezentacije je Smith. Pogodio je neke šuteve kad su ga oni podcijenili i krenuli mu ispod bloka.

Smith se pronašao u ubrzanoj košarci Hrvatske i dao joj je ton, a u drugom poluvremenu smo dobili Zupca na jedan sasvim drugi način

Isto je tako na otvorenom terenu stigao do samog obruča i ušao u seriju poena. Bojan je nastavio sa svojom igrom napadajući kroz uzastopne blokove i s low posta, dakle radio je ono što radi cijeli život i bio nam je jaka napadačka karika.

Važno je napomenuti da su Grci većinu utakmice na petici igrali s Giannisom, a kad njega ne bi bilo u igri, na toj je poziciji bio Agravanis, koji također nije klasični centar. Svaki naš pokušaj picka i bloka su branili preuzimanjem. U drugom poluvremenu su to Simon i Smith jako dobro koristili kad su pogodili nekoliko trica preko ruke.

Na isti način su nas kažnjavali Sloukas i Calathes, samo što su te naše trice bile u puno važnijem trenutku za utakmicu. S tom smo igrom uspjeli prepoloviti ogroman deficit i vratili smo se u utakmicu.

U drugom poluvremenu smo dobili i Zupca, ali dobili smo ga na drugi način. Dobili smo ga ne kroz low post, nego ondje gdje on najjači i gdje u svom klubu dominira – kroz trčanje i kroz pick and roll.

Ostaje žal zbog akcije u pick and rollu kod -2 na samom kraju kad mu je Simon dodao, a on je previše oklijevao i nije uspio završiti taj desni poluhorok koji mu je savršen, nego je ušao u dodatni dribling pa ga je Giannis blokirao. Odmah potom smo primili koš i tu je bio kraj utakmice.

To je bio ključni segment igre u napadu koji smo promijenili u drugom poluvremenu i što nam je skoro donijelo potpuni preokret. Obrambeno moram naglasiti jako dobru obranu na picku, što od bekova, prije svega od Bojana i Smitha na lopti, što od Zupca u zatvaranju reketa.

Ostaje žal za početkom četvrte četvrtine

Najviše mi je žao početka četvrte četvrtine, kad smo već ušli u rezultat. Bilo je osam razlike, Bojan je zabio za šest, a onda je stigao period kad su oni bili bez Giannisa totalno obezglavljeni i bezidejni. Tu je Hezonja bespotrebno pokušao pomagati, a ostavljeni Papanikolaou je zabio tricu iz kornera.

Zatim je Mario opalio jedan nerezonski šut za tricu pa je napravio glup faul. Onda Simon baca jedan alley-oop koja dira obruč i dobivamo tehničku. Gledajući ovako sa strane, mislim da je to bio period kad smo ih mogli uhvatiti.

Ova utakmica nam može biti dobar putokaz kako dalje trebamo igrati, iako će svaki sljedeći susret zahtijevati puno prilagodbe jer nas čekaju posve drugačiji profili protivnika. Ako protiv Grčke igra Zupca na low postu nije bila najbolje rješenje, ne znači da neće biti jak adut protiv Estonaca.

Dobre minute s Grčkom mogu biti dovoljne za sve rivale u skupini i u grupi s kojom se križamo osim Srbije

Imamo dovoljnu širinu da možemo igrati nekoliko vrsta napadačkih kombinacija i možemo na različite načine kažnjavati obrane bez obzira na to protiv koga igramo. Vidjeli smo da možemo. Moramo biti iskreni i reći da Grci momčadski nisu oduševili. Giannis je na trenutke bio monstruozan, ali čovjek je promašio barem deset pull-upova, što za dva, što za tri.

Dakle, bio je daleko od svoje najbolje partije. Grci su imali Dorseyja, koji je odigrao ekstra utakmicu, a sve ostalo je bilo jako prosječno. S druge strane, mi smo unatoč odličnom drugom poluvremenu izgubili utakmicu.

Ipak, ponovimo li te dobre minute, to će nam protiv nešto slabijih protivnika, a pri tome mislim na sve protivnike u našoj grupi te na sve ekipe osim Srbije iz grupe s kojom se križamo, biti dovoljno za prolaz.