PRIJELAZNI rok jedan je od najzanimljivijih dijelova nogometne sezone. Vrijeme je to kad nogometni menadžeri, sportski direktori i treneri sastavljaju momčadi koje će se boriti za najveće moguće počasti, a njihovi potezi ostat će upamćeni u povijesti ove igre.

Ipak, daleko od toga da će svi transferi biti upamćeni po dobrom. Abnormalan rast cijena doveo je do toga da se čak i igrači nepoznati široj javnosti prodaju za ogromne cifre, a velik dio njih ne uspijeva zadovoljiti ono zbog čega su dovedeni. Pred vama je 20 najvećih transfer-promašaja u povijesti.

Nekoliko kriterija se pri sastavljanju uzelo u obzir. Jedan je relativna vrijednost transfera (u odnosu na druge transfere tog doba), drugi su očekivanja javnosti s obzirom na financijski aspekt posla ili rejting igrača, a treći je uspjeh koji je igrač polučio na individualnom i timskom planu.

Antoine Griezmann (Atletico Madrid → Barcelona) 120 milijuna eura

Tek jedan u nizu Barceloninih transfera na ovom popisu. Njegov transfer i dalje je šesti najskuplji u povijesti nogometa. Trebao je biti nositelj Barce u eri nakon Messija, ali se na Camp Nouu zadržao tek dvije sezone u kojima je dao 35 golova u svim natjecanjima. Za siću je posuđen Atleticu do ljeta 2023. godine.

Eden Hazard (Chelsea → Real Madrid) 115 milijuna eura

Real je istog ljeta imao odgovor na Griezmanna. Hazard je u Chelseaju igrao na razini Zlatne lopte, a onda je nestao. Ozljede i višak kilograma udaljili su ga miljama od prave forme, a nova sezona je vjerojatno i posljednji pokušaj da se spasi nekoć veličanstvena karijera.

Philippe Coutinho (Liverpool → Barcelona) 135 milijuna eura

Barceloni nije bilo dovoljno što Messija guši Griezmannom kao igračem koji igra na istoj poziciji pa je dovela i Coutinha. Brazilca se pokušavala riješiti dvije godine, a to joj je pošlo za rukom kada ga je Aston Villi prodala za 20 milijuna. Na ime odštete i plaća na njega je potrošila debelo preko 200 milijuna eura.

Romelu Lukaku (Inter → Chelsea) 113 milijuna eura

Teško je objasniti zašto Lukaku na Otoku ne može uspjeti nigdje osim u Evertonu. Prošlog ljeta je stigao kao talijanski prvak i jedan od najboljih napadača na svijetu u Chelseaju. Bio je drugi favorit za najboljeg strijelca lige, da bi veći dio sezone proveo na klupi. Vratio se na posudbu u Inter, a njegova budućnost u Londonu je vrlo neizvjesna.

Paul Pogba (Juventus → Manchester United) 105 milijuna eura

Stigao za 105 milijuna eura, otišao besplatno. U međuvremenu je stajao Manchester preko 100 milijuna eura na plaće i postao simbol rezultatskog i igračkog kraha engleskog velikana. Mijenjali su se treneri, sustavi i suigrači, ali je njegov podbačaj bio konstanta.

Angel Di Maria (Real Madrid → Manchester United) 75 milijuna eura

Argentinac je samo jedan iz plejade preskupih Unitedovih prinova koje nisu ostavile nikakav trag na Old Traffordu. Otišao je nakon samo jedne sezone, a United je za njegova 4 gola i 12 asistencija dao oko 100 milijuna eura kad se uračunaju odštete, plaća i bonusi.

Andrij Ševčenko (Milan → Chelsea) 44 milijuna eura

Bivša Zlatna lopta i najbolji napadač svijeta stigao je u ljeto 2006. na Stamford Bridge kao ključni adut Abramovičeve igračke u pohodu na Ligu prvaka. Za usporedbu, idući najskuplji transfer tog roka bio je Carrickov u United i iznosio je 27 milijuna eura.

Ukrajinac se u Londonu nije snašao i dao je samo dodatan argument mitu o ukletoj poziciji napadača u Chelseaju. London je privremeno napustio preko posudbe, a na kraju je otišao u Dinamo Kijev kao slobodan igrač.

Zlatan Ibrahimović (Inter → Barcelona)

Zlatan i Messi djeluju kao par iz snova, ali na terenu je to izgledalo sasvim drugačije. Švedski napadač stigao je u velikoj razmjeni, pri kojoj je Inter dobio Samuela Eto’oa i 60 milijuna eura. Talijani su na kraju sezone uzeli Ligu prvaka, a u polufinalu su prešli baš preko Barcelone u kojoj je Zlatan instantno postao višak.

Kaka (Milan → Real Madrid) 67 milijuna eura

Posljednja Zlatna lopta prije Ronaldo-Messi ere stigla je u najglamurozniji klub svijeta s velikim očekivanjima. Već u drugoj sezoni je usred ozljeda pao u drugi plan, a učinak mu je u odnosu na Milan nemjerljivo pao. Četiri godine kasnije besplatno se vratio u Milan.

Juan Sebastian Veron (Lazio → Manchester United) 43 milijuna eura

Veron je stigao u ljeto 2001. godine u Manchester United kao daleko najskuplji igrač u povijesti engleskog nogometa. Počeo je dobro, ali vrlo brzo je pao u izvedbi i postao stažist. Dvije godine kasnije prešao je u Chelsea za dvostruko manju odštetu.

Robbie Keane (Tottenham → Liverpool) 24 milijuna eura

Činjenica da se mnogi nogometni fanovi ni ne sjećaju da je irski napadač igrao za Redse govori o tome koliko je ispunio očekivanja. Odigrao je samo 19 utakmica za klub koji ga je prodao natrag u Spurse, i to za osam milijuna eura manji iznos.

Fernando Torres (Liverpool → Chelsea) 59 milijuna eura

Bio je to jedan od najvećih transfera u povijesti nogometa. Torres je u Chelseaju osvojio nekoliko trofeja, ali bio je daleko od uloge za koju je plaćen. U Londonu je postao poznat kao najskuplja zamjena u povijesti nogometa. U četiri sezone dao je 45 golova u svim natjecanjima.

Andy Carroll (Newcastle → Liverpool) 41 milijun eura

Zlatna era Liverpoola po pitanju spiskavanja novca bez ikakvog smisla. Dao je u to vrijeme nevjerojatnih 40 milijuna eura za igrača koji je iznadprosječan tek u igri glavom. Dvije sezone i 11 golova kasnije uvalio ga je West Hamu za 17 milijuna eura.

Jonathan Woodgate (Newcastle → Real Madrid) 18 milijuna eura

Talentirani engleski stoper stigao je u Madrid kao četvrti najskuplji branič u povijesti. Ipak, tamo se otkrilo da ima kroničnih problema s ozljedama, zbog čega je za Kraljevski klub odigrao svega 14 utakmica, a onda je prodan u Middlesbrough za duplo manji iznos.

Luka Jović (Eintracht → Real Madrid) 63 milijuna eura

Jović se priključio popisu Realovih srpskih promašaja na kojem su ponosno stajali Perica Ognjenović i Predrag Spasić. Ipak, nijednog od njih Real nije platio ni približno koliko igrača kojeg je prepustio Fiorentini kao slobodnog igrača.

Ousmane Dembele (Borussia Dortmund → Barcelona) 140 milijuna eura

Vjerojatno jedini igrač s ovog popisa koji ima realnu šansu s njega pobjeći. Ipak, treći najskuplji igrač u povijesti nogometa godinama je terorizirao Barcelonu ozljedama, ekscesima izvan terena i infantilnim ponašanjem. Na njemu i dalje nije pokazao ništa što bi izbliza opravdalo iznos uložen u njega.

Denilson (Sao Paulo → Betis) 32 milijuna eura

Nekoć najbolji dribler svijeta je u ljeto 1998. godine postao najskuplji igrač na svijetu. U prvoj sezoni u Betisu dao je dva gola, a u drugoj je ispao u drugu ligu. Nakon potucanja po posudbama u Brazilu završio je u Bordeauxu za odštetu od pola milijuna eura.

Elvir Baljić (Fenerbahče → Real Madrid ) 21 milijun eura

Bosanskohercegovački ponos šokirao je svijet kada je u ljeto 1999. prešao u Real Madrid kao drugi najskuplji igrač La Lige tog roka, odmah iza Nicolasa Anelke. Jedan gol u 19 nastupa i odlazak bez odštete njegova su ostavština u Madridu.

Adrian Mutu (Parma → Chelsea) 19 milijuna eura

Jedan od prvih velikih Abramovičevih transfer-promašaja. Rumunj je tada bio zločesti dečko svjetskog nogometa za kojeg je Premiership bio prevelik iskorak u smislu profesionalizma. Nakon godinu dana Chelsea je s njim raskinuo ugovor kada je dobio sedam mjeseci suspenzije jer je bio pozitivan na kokain.

Gaizka Mendieta (Valencia → Lazio) 48 milijuna eura

Plemeniti baskijski veznjak je u ljeto 2001. postao jedan od najskupljih igrača u povijesti. Ipak, već se u prvoj sezoni vidjelo da mu Rim ne leži. U drugoj sezoni otišao je na posudbu u Barcelonu, nakon toga u Middlesbrough, da bi u ljeto 2004. otišao u spomenuti engleski klub kao slobodan igrač.

Source: index.hr

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena.