LEBRON JAMES u 20 godina veličanstvene karijere osvojio je četiri naslova prvaka i četiri nagrade za MVP-ja, postao je najbolji strijelac svih vremena i ostvario još mnogo drugih fascinantnih pothvata, ali malo impresivnijih od onoga što je napravio sinoć.

U večeri u kojoj je Nikola Jokić proživljavao najljepše trenutke karijere, a Denver Nuggetsi su slavili ulazak u prvo finale u povijesti, uspio je pronaći način da im ukrade svjetla reflektora i natjera svijet košarke da prije svega priča o njemu.

Nakon što je Aaron Gordon blokirao LeBronov šut u zadnjoj sekundi, Nuggetsi su pobjedom 113:111 pomeli Lakerse i okončali im sezonu. A prema posljednjim riječima 38-godišnje legende, možda i Jamesovu karijeru.

Kaže da mora razmisliti o nastavku karijere

“Vidjet ćemo što će biti, ne znam. Moram o puno toga razmisliti, da budem iskren, i vidjeti kako ću osobno dalje s košarkom”, rekao je James na samom kraju konferencije za medije i zapalio društvene mreže. 

Je li moguće? Hoće li se LeBron zaista umiroviti? U panici su podjednako njegovi najveći fanovi i njegovi najveći hejteri. A i jednih i drugih ima kudikamo više od fanova i hejtera Nikole Jokića. Može se reći da bi i bez ovako dramatičnog odlaska s podija u press-dvorani više ljudi pričalo o njemu, ali ovako se pobrinuo da to čini cijeli svijet.

I nije slučajno te riječi ostavio za kraj presice iako je i u njenih prvih 13 minuta dao naslutiti kamo mu misli putuju. “Nikad se ne osvrćem na sezonu koja je završila, nisam takav. Pretpostavljam da ću se osvrtati na karijeru”, rekao je prije dramaturške pauze. “Kad budem gotov.”

Govorio je o frustracijama jer nije odigrao onoliko utakmica koliko je želio, nije bio dostupniji suigračima kroz sezonu te nije uspio nijednu od tijesnih utakmica serije s Denverom prelomiti u korist Lakersa. Rekao je i da još nije počeo razmišljati o idućoj sezoni, posebno zato što ni ne zna kako će roster izgledati jer uz njega i Anthonyja Davisa ugovore imaju još samo dva igrača.

Sve je to vodilo prema još jednoj “kriptiranoj” poruci, kakvih je na stotine objavljivao na društvenim mrežama i navodio fanove da razbijaju glavu time što je htio reći. Ovaj put je poruku objavio uživo, ali odmah nakon nje se pozdravio s novinarima i otišao. Zaustavio ga je, doduše, novinar ESPN-a i zamolio da elaborira, na što je James potvrdio da će razmisliti želi li nastaviti igrati od sljedeće sezone.

Može govoriti što hoće, ali ovo nije LeBronov kraj

Ali, da se razumijemo, nema nikakve šanse da je sinoćnja utakmica bila posljednja u NBA karijeri LeBrona Jamesa. Apsolutno nikakve. Nula. 

Kakav je to Kralj koji abdicira nakon što su ga pomeli u doigravanju? Oproštaj s četiri uzastopna poraza? Da posljednja scena njegove karijere bude blokada kojom ga je Gordon zaustavio u pokušaju da Lakersima donese produžetak? Nema šanse.

Ovako naglo? Bez upozorenja? Bez oproštajne turneje na kojoj će se u dvoranama svih 29 protivničkih klubova puštati spektakularne montaže njegovih još spektakularnijih poteza i uspjeha, popraćenih dramatičnom filmskom glazbom, kako to samo Amerikanci znaju složiti? 

Bez prilike da u svim tim dvoranama još jednom osjeti ljubav svih fanova koji su ga pratili i divili mu se 20 godina, ali i tugu onih koji su ga mrzili, jer i njihovi će životi biti drukčiji kad ostanu bez omiljene mete za trolanje? Apsolutno nikakve šanse. Ako zaista mislite da je ovo njegov kraj, niste dovoljno pratili.

Iako je potpuno jasno da više nije ni približno na razini od prije 10, pa ni pet godina, LeBron je i dalje jedan od najboljih na svijetu, i s 38 godina i s 20 sezona profesionalnog zabijanja koševa i razigravanja, skakanja i padanja – ne u bezobraznom smislu, nego desetaka, stotina tisuća ateriranja koja kumulativno ostavljaju itekakve posljedice na tijelo.

Pobogu, pa upravo je u finalu Zapada zabio 40 poena uz izvrstan šut 15/25 i ostao jednu asistenciju od triple-doublea. LeBron je i dalje predobar da bi svijetu uskratio užitak slavljenja njegovih poteza i ismijavanja pogrešaka.

Faktor sina

Konačno, LeBron već dugo ponavlja kako mu je najveća želja zaigrati s najstarijim sinom Bronnyjem, bilo kao suigrač, bilo kao protivnik, ali svakako dočekati njegov dolazak u NBA ligu. A to će se dogoditi 2024., nakon što LeBron Jr. odradi sezonu na sveučilištu USC i izađe na draft.

Samo, san o tome da postanu suigrači zakomplicirao se jer se Bronny razvija u sasvim dobrog igrača, možda i vrijednog visokog picka na draftu, koji Lakersi nemaju niti im ga je lako nabaviti. Drukčije bi bilo da je talent za drugu rundu ili lošiji, pa da ga se može dovesti kao slobodnog igrača.

Ali upravo to može biti dio LeBronovog “masterplana”. Preostale su mu još dvije godine ugovora s Lakersima, ali zahvaljujući igračkoj opciji sam kontrolira svoju sudbinu od ljeta 2024., kad Bronny izlazi na draft. Opće je uvjerenje svih koji pokušavaju ući u LeBronovu glavu da će iskoristiti opciju, napustiti Lakerse i potpisati za klub koji odabere njegova sina.

Lakersi su ove veljače napravili brzinsku rekonstrukciju momčadi i od 13. mjesta konferencije došli sve do finala Zapada. Čini se da bi uz još poneku prinovu, možda Kyrieja Irvinga, iduće sezone mogli biti još bolji. Ali stvari nisu tako jednostavne.

Novo kaotično ljeto Lakersa

Pred Lakersima je još jedno neizvjesno ljeto u kojem ih čeka jako puno posla, ako ne i velike promjene. James, Davis, rookie Max Christie i u veljači pristigli Jarred Vanderbilt jedini su igrači koji imaju sigurne ugovore za iduću sezonu. Svi ostali su zaštićeni ili nezaštićeni slobodni igrači, ili u najboljem slučaju imaju djelomično zagarantiran ugovor.

Austin Reaves izvrsnim je igrama ove sezone zaslužio osjetnu povišicu, ali zbog pravila kolektivnog ugovora Lakersi su ograničeni u maksimalnom iznosu koji mu mogu ponuditi, za razliku od svih ostalih klubova. Očekuje se da će mu netko ponuditi 30 milijuna po sezoni, pa iako imaju pravo “mečirati” tu ponudu, nije izvjesno da hoće jer bi ih to ozbiljno ograničilo u slaganju ostatka rostera.

D’Angelo Russell odigrao je očajnu završnicu doigravanja i Lakersi bi lako mogli odustati od njega iako se donedavno činilo da se izvrsno uklopio i ima sigurnu budućnost u momčadi. Malika Beasleyja mogu zadržati za 16.5 milijuna, ali on je potpuno ispao iz rotacije. 

Dennis Schröder sigurno će negdje tražiti i dobiti povišicu, kao i Troy Brown i Lonnie Walker, a posebno Rui Hachimura, koji si je u play-offu uvišestručio vrijednost u odnosu na 6.5 milijuna koje je imao ove sezone.

Ukratko, lako je moguće da će svlačionica Lakersa iduće godine opet imati 10 novih igrača, za koje nema nikakve garancije da će dobro zajedno funkcionirati na parketu i biti bolji od momčadi koja je došla do konferencijskog finala.

Jordan se dvaput vraćao iz mirovine

A LeBron je istaknuo kako mu konferencijsko finale ne znači ništa jer je već puno puta bio u njemu i da u ovoj fazi karijere igra isključivo za naslov prvaka. Zato bi ova najava odlaska u mirovinu mogla biti uvjetno logična.

Što znači odlazak u mirovinu? Čovjek čiji je status GOAT-a bezuspješno ganjao posljednjih 20 godina, Michael Jordan, u mirovinu je odlazio triput, što znači da se dvaput iz nje vraćao. Može se diskutirati o motivima njegova povlačenja 1993., od smrti oca i ispunjavanja njegove želje da igra bejzbol do fizičkog i prvenstveno mentalnog zamora nastalog u tri uzastopna pohoda na naslov, plus Olimpijske igre u Barceloni.

Dok su štovatelji mitologije o Jordanu uvjereni kako bi imao osam uzastopnih titula da nije uzeo pauzu, oni skloniji empirijskom shvaćanju života smatraju da ne bi vezao zadnje tri da se nije odmorio.

LeBron si nikad nije priuštio taj luksuz da uzme godinu stanke, nego je zaista osam puta zaredom i devet puta u 10 godina igrao finale iako ga je “samo” četiri puta osvojio. I možda je baš ta godina stanke točno ono što mu treba da se rekuperira od golemih napora koje trpi već 20 godina i sanira sve ozljede koje su ga mučile, poput posljednje ozljede stopala, koju je dvaput obnovio u doigravanju te uvijek stiskao zube i nastavljao.

Scenarij iz snova

Zamislimo situaciju da Kralj objavi svoj odlazak. Godinu dana kasnije njegova sina na draftu izabire recimo Atlanta (prva je abecednim redom). U tom trenutku LeBron objavljuje povratak iz mirovine i kao slobodan igrač potpisuje za Hawkse, koji tog ljeta rekonstruiraju momčad prema njegovim željama jer ipak je on LeBron i svugdje je sve po njegovu.

Odmoran i svjež, uz društvo sina u svlačionici i na parketu, s novom energijom, s novom momčadi kao 40-godišnjak osvaja peti naslov prvaka, a kao 41-godišnjak i šesti, kojim konačno sustiže konto Michaela Jordana i cementira se kao najveći košarkaš i sportaš koji je hodao ovim planetom. Nakon svega kao 43-godišnjak i novi rekorder po broju odigranih sezona ide na oproštajnu turneju na kojoj se u svim dvoranama slavi njegovo kraljevsko veličanstvo.

Bio bi to scenarij iz snova, ultimativna sportska, filmska i životna priča koja bi bila sasvim realna da nije onog dijela s osvajanjem naslova jer to je zaista teško očekivati. Ali godina odmora da bi se kao slobodan igrač pridružio sinu za oproštajnu sezonu?

Moguća je i manje dramatična opcija, da objavi odlazak u mirovinu, a onda se krajem sezone vrati i svjež jurne na novu titulu s Lakersima. Nije ni to izvan pameti, ali Lakersi bi za takav rasplet morali sastaviti roster koji je kompetitivan i bez njega, što ne djeluje realno.

Nije rijetkost u svijetu sporta da netko objavi odlazak u mirovinu pa se predomisli praktički već idućeg dana, kao što su činili Tom Brady ili Tyson Fury. Što bi se reklo, sve je to relativno.

Iako sad djeluje utučeno i izmoreno, LeBron je još previše dobar, bolji od 90, možda i 95% igrača u ligi da bi ovo bio njegov kraj. Čak i ako sada ozbiljno misli, čak i ako službeno ode u penziju, prije ili kasnije će se vratiti. A ako to bude za prvu utakmicu iduće sezone, ne treba sumnjati da će opet zasjeniti onu na kojoj će igrači Denvera ili Miamija primiti svoje šampionske prstene i gledati podizanje šampionske zastave pod svod dvorane.

Source: index.hr

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena.