DARWIN NUNEZ ovog tjedna trebao bi postati igrač Liverpoola. Englezi će strašnog urugvajskog napadača platiti 75 milijuna eura i još 20 milijuna eura kroz bonuse i on će biti još jedan igrač na kojemu je Benfica jako puno zaradila. Nunez je u Lisabon stigao 2020. iz Almerije za samo 25 milijuna eura i dvije godine kasnije odlazi za triput veći novac.

Kad je odnos plaćenih i primljenih odšteta u pitanju u zadnjih deset godina, Benfica nema apsolutno nikakve konkurencije u svijetu. Portugalski velikan će prodajom Nuneza ukupni profit povećati na 700 milijuna eura, gotovo dvostruko više od Porta koji je na drugome mjestu.

Nestvarni rezultati Benfice

Benfica je u deset godina na prodaji igrača uprihodila nevjerojatnih 1.1 milijardu eura, u što ne ulazi transfer Darwina Nuneza, a na nove igrače potrošila je 452 milijuna eura. Portugalski klubovi rade nevjerojatan posao kad je preprodaja igrača u pitanju. Na šestome mjestu je Sporting s plusom većim od 260 milijuna eura.

Najviše po prodanom igraču zaradi Ajax koji ih je prodao 149 za čak 648 milijuna eura, u prosjeku nešto manje od pet milijuna eura po igraču, što je ogromna cifra. Jedini klub izvan Europe u top 10 je Santos koji je u zadnjih deset godina na transferima u plusu od gotovo 200 milijuna eura.

Dinamo ušao među deset najuspješnijih

No, u to društvo ugurao se i zagrebački Dinamo. Iako će ti transferi biti službeni tek 1. srpnja, Transfermarkt je već zaračunao prodaju Kristijana Jakića u Eintracht i Petra Stojanovića u Empoli, čime je Dinamo svoj plus od prodaje igrača povećao na 186.85 milijuna eura, čime je preskočio Sao Paulo i ušao u deset najuspješnijih klubova kad je riječ o omjeru plaćenih i primljenih odšteta za igrače.

Dinamo je, prema podacima Transfermarkta, od sezone 2012./2013. na dolaske igrača potrošio 68.3 milijuna eura, od čega gotovo 20 milijuna u zadnje dvije godine. Na Maksimir je stiglo 317 igrača, ali u to ulaze svi odlasci i dolasci s posudba, a otišlo ih je okruglo 300 za čak 255.2 milijuna eura. 

Dinamo u ovoj kategoriji, jasno, nema nikakve konkurencije u HNL-u. Na drugome mjestu najboljih hrvatskih klubova je Hajduk, čija bilanca je skoro 120 milijuna eura manja od Dinama, ali pohvalno je da je i Hajduk u debelom plusu kao i svi drugi hrvatski klubovi.

Kad je regija u pitanju, beogradski klubovi također jako dobro stoje. Partizan je najuspješniji s plusom od 78 milijuna eura u zadnjih deset godina, a Crvena zvezda je u “zelenom” respektabilna 53 milijuna eura.

City i United jedini u minusu preko milijarde eura

Zastrašujući su podaci za najrastrošnije klubove svijeta. Manchester City je u svoju dominaciju engleskim nogometom u zadnjih deset sezona ugradio više od 1.6 milijardi eura koliko je potrošio na nove igrače te je po tome rekorder, a ukupno je u minusu čak 1.038 milijardi eura. To je tek neznatno više od Manchester Uniteda koji je u minusu 1.016 milijardi eura, ali s bitno lošijim popisom trofeja.

Prvi ispod “magične” crte od milijarde eura minusa je PSG koji je u gubitku 923 milijuna, a zanimljivo je da je europski prvak Real Madrid na toj ljestvici tek na 19. mjestu, s neznatno većim minusom od Zenita.

Znate li nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?

Source: index.hr

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena.