KRCATA Mestalla pratila je meč drugog kola skupine SP-a na današnji dan 1982. između domaćina Španjolske i Jugoslavije. Ivan Gudelj zaledio je proključali stadion u 10. minuti golom za vodstvo Jugoslavije, ali samo četiri minute kasnije utakmicu je režirao danski sudac Henning Lund-Sørensen.

Zajec je napravio faul. Slijedio je šok

Velimir Zajec, libero ili čistač obrane Jugoslavije, koji je mjesec dana ranije kao kapetan vodio Dinamo do mitskog naslova, prodor Perica Alonsa prema golu nedvojbeno je zaustavio prekršajem i zato se nitko nije bunio kada je sudac svirao faul. Međutim, gestikulacija kojom je popratio zvižduk šokirala je ne samo nogometaše Jugoslavije nego i njihove navijače. Sorensen je, naime, prekršaj napravljen barem metar izvan kaznenog prostora označio kao jedanaesterac.

Naravno, u to vrijeme nije bilo VAR-a, ali je i bez njega i usporene snimke bilo jasno već tijekom akcije da je Zajec suparnika srušio van kaznenog prostora, nakon čega je Alonso napravio još par koraka i onda teatralno pao u kaznenom prostoru. Tada još nije bilo ni kažnjavanja kartonom za simuliranje prekršaja ili iznuđivanje penala, ali španjolski reprezentativac je zaslužio to, a ne penal.

Danski sudac je nakon nevjerojatne odluke još jednom zaprepastio

Ova je odluka zaslužila mjesto među najvećim krađama u povijesti SP-a, a tamo se sudac učvrstio minutu kasnije. Juanito je pucao iz poklonjenog penala, ali je promašio gol. Ipak, Sorensen je na to dosudio da se jedanaesterac koji je darovao Španjolskoj ponovo izvede.

To je napravio pod izlikom da se jugoslavenski golman Dragan Pantelić kretao prije nego što je Španjolac pucao. Juanito je iz drugog pokušaja zabio, a u drugom poluvremenu preokret i pobjedu Španjolskoj (2:1) donio je Enrique Saura.

Bijes Jugoslavije, ali i ogorčenje brojnih neutralnih ljubitelja nogometa širom svijeta zbog ovako režirane pobjede domaćina SP-a nisu se ni stišali, a Jugoslavija je sumnjivo oštećena i u trećem, zadnjem kolu. Jugoslavija je pobijedila Honduras (1:0) i tako imala priliku proći dalje.

Zadnje kolo je također donijelo štetu Jugoslaviji

Međutim, dan kasnije igrale su Španjolska i Sjeverna Irska koju su znale što im treba kako bi prošle skupinu, a Jugoslavija ispala; pobjeda Sjeverne Irske. Upravo to se i dogodilo.

Jugoslavenska javnost bila je uvjerena da je ovakav ishod navedenih utakmica režiran kako bi dalje prošao domaćin SP-a, a ispala jaka Jugoslavija. Reprezentacija pod vodstvom izbornika Miljana Miljanića je, naime, kvalifikacije za SP završila na prvom mjestu, ispred kasnijeg svjetskog prvaka Italije i jake Danske.

Sastav Jugoslavije na utakmici protiv Španjolske i suca Sorensena na SP-u 1982.:

Dragan Pantelić – Velimir Zajec – Zlatko Krmpotić, Nikola Jovanović (Vahid Halilhodžić), Nenad Stojković – Ivan Gudelj, Vladimir Petković, Edhem Šljivo, Ivica Šurjak – Zlatko Vujović (Miloš Šestić), Safet Sušić.